![]() |
![]() |
#24 |
Mentally Delicious
How Do You Identify?:
Queer High Femme, thank you very much Preferred Pronoun?:
Mme. Relationship Status:
Married to JD. Join Date: Oct 2009
Location: Atlanta
Posts: 10,446
Thanks: 5,995
Thanked 42,692 Times in 7,831 Posts
Rep Power: 10000026 ![]() |
![]()
One of the biggest ways I save money is by bringing my lunch to work. Usually it's either leftovers from the previous evening or a Lean Cuisine meal or something like that. I also bring my breakfast (a smoothie or yogurt and fruit) and my afternoon snack.
Just for example, when I eat at the cafeteria at work it looks like this: Breakfast - Starbucks coffee, scrambled eggs, orange or banana = $5 Lunch - Usually something from the salad bar or the lunch of the day= $7 Afternoon snack - Fruit or something junky = $1 $13 a day multiplied by however many days I go in. I work at home a lot but there are times I go in to work 4 or 5 days. Just going in 4 days multiplied by $13 - over $50. Do that every week and it's easily over $200 a month. Jack and I also try to curtail eating out. We got into a bad habit for a while of eating out 2 - 3 times a week and it was costing hundreds a month. Just eat at home!! and SAVE!
__________________
. . . |
![]() |
![]() |
The Following 8 Users Say Thank You to Medusa For This Useful Post: |
Thread Tools | |
Display Modes | |
|
|